2016/2017



Konkurs ortograficzny



19 maja 2017 roku w SP w Głębowicach odbył się konkurs ortograficzny „Mistrz Ortografii”. Konkurs organizowany jest co roku i biorą w nim udział uczniowie z Osieka, Głębowic, Polanki Wielkiej i Zatora. Tegoroczną zwyciężczynią została Daria Klęczar z SP nr 2 w Osieku.
25 maja 2017 roku miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu. W Domu Kultury w Głębowicach spotkali się więc ponownie uczestnicy konkursu i ich opiekunowie. Wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów poprzedził przygotowany przez pana Andrzeja Sokalskiego spektakl „Kot w butach”, w którym wzięli udział uczniowie klasy szóstej, piątej i czwartej. Swój wkład w przygotowanie przedstawienia mieli także: pan Jarosław Cieciak (muzyka), pani Bożena Ślesak (dekoracje) oraz panie Mariola Drabczyk i Bożena Mitoraj (odpowiedzialne za kostiumy).


Konkurs matematyczny

17 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej w Głębowicach został zorganizowany Międzygminny Konkurs matematyczny „MAT-MIX”. W konkursie wzięli udział uczniowie czterech szkół: ZSP nr. 1 w Osieku, SP nr. 2 W Osieku, ZSP w Głębowicach oraz SP w Polance Wielkiej. Uczniowie na początku rozwiązywali test a następnie zmagali się drużynowo z konkurencjami. Uczniowie mieli między innymi ułożyć psa z węża matematycznego, rozwiązać krzyżówkę matematyczną czy układać tangram.
Wyniki wszystkich konkurencji są następujące:
I miejsce – ZSP w Głębowicach – Małgorzata Targowska
Mateusz Nikliborc, Szymon Jekiełek, Daniel Ćwiertnia
II miejsce – SP nr. 1 w Osieku – Renata Chmielniak
Miłosz Momot, Szymon Kuźma, Aleksandra Gunia
III miejsce SP w Polance Wielkiej – Adrianna Kolasa
Justyna Piotrowska, Martyna Handzlik, Julianna Szymonek
IV miejsce ZSP nr. 2 w Osieku – Barbara Zięciak
Ernest Mosur, Gabriela Tlałka, Daria Klęczar


Wycieczka Szyndzielnia – Klimczok

       
   
   


W dniu 9 czerwca 2017r. uczniowie klasy II i III wyjechali na wycieczkę turystyczną. Celem wyjazdu było zdobycie Szyndzielni i Klimczoka w Beskidzie Śląskim. Po dotarciu autokarem do Bielska – Białej uczestnicy wycieczki wyjechali kolejką gondolową „Szyndzielnia” na wysokość 959m n.p.m., a następnie dotarli na piechotę do schroniska i na szczyt Szyndzielni. Po krótkim odpoczynku mali turyści udali się czerwonym szlakiem do schroniska pod Klimczokiem. Tam posilili się, zjedli lody, zakupili pamiątki i pobawili się na placu zabaw. W drodze powrotnej wędrując żółtym szlakiem zdobyli szczyt Klimczoka. Na polanie obejrzeli specjalnie utworzone w formie skalniaków miejsce, gdzie można przynosić kamienie z różnych stron Polski i świata. Stamtąd podziwiali piękne widoki pasma Beskidów aż po widoczne na horyzoncie Tatry. Następnie udali się w stronę schroniska na Szyndzielni. Po raz kolejny zasiedli do wagoników kolejki gondolowej i zjechali w dół. Poniżej dolnej stacji czekał autokar, którym szczęśliwi i zadowoleni uczniowie klas młodszych wrócili z atrakcyjnej, górskiej wycieczki.




Wycieczka do Wieliczki



W piątek, 9 czerwca, uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę szkolną do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas zwiedzania uczniowie przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Dzieci mogły podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Ostatnią częścią zwiedzania terenu kopalni była wizyta w Muzeum Żup Krakowskich. Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.


Wyjazd pielgrzymkowy do Częstochowy



Uczniowie klasy III wraz z rodzicami, babciami, wychowawczynią oraz ks. Tomaszem Chamerą udali się 5 czerwca do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Grupa licząca 50 osób rozpoczęła swój pobyt w tym szczególnym dla Polaków miejscu od zwiedzania muzeum 600-lecia. Spora część prezentowanych w nim zabytków poświęcona jest działalności artystycznej jasnogórskich paulinów w XVII i XVIII wieku. W centralnej gablocie umieszczone są trzy sukienki zdobiące Cudowny Obraz Matki Bożej. O godzinie 12.00 z udziałem innych grup pielgrzymkowych trzecioklasiści uczestniczyli we mszy świętej sprawowanej przed Ołtarzem Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy udali się do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, aby złożyć Jej pokłon, a następnie zwiedzili pięknie odrestaurowaną Bazylikę i teren klasztoru. Był też czas wolny, który mali i dorośli pielgrzymi wykorzystali na zakup pamiątek. Na zakończenie pobytu wszyscy pod przewodnictwem księdza udali się do Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odmówili litanię. Po opuszczeniu Sanktuarium czekała na wycieczkowiczów jeszcze jedna niespodzianka – lody dla ochłody. Pogoda podczas naszej pielgrzymki była zachwycająca, żal było z Częstochowy odjeżdżać. Radośni i pełni nadziei, choć trochę zmęczeni, wróciliśmy do Głębowic.


Dzień Dziecka – Dzień Sportu

 

Czwartkowy poranek przywitał wszystkich piękną pogodą. W tym szczególnym dla wszystkich dzieci dniu uczniowie przybyli do szkoły w strojach sportowych. Po spotkaniach organizacyjnych, przypomnieniu zasad obowiązujących podczas zabaw i gier zespołowych zjedli zdrowe śniadanie, które miało zapewnić wszystkim siłę i moc. Następnie klasy II i III brały udział w rywalizacji na torze przeszkód. W ruch poszły: piłki, piłeczki, szarfy, woreczki, kółka ringo. W tym samym czasie klasy IV – VI uczestniczyły w Wieloboju Lekkoatletycznym, w którego skład wchodziły konkurencje: rzut piłeczką palantową, bieg, skok w dal, skok wzwyż. W czasie przerwy w zawodach była niespodzianka od Rady Rodziców: lody, soczek i wafelek. Chwila wytchnienia z karaoke, a potem… klasy młodsze zagrały w dwa ognie oraz rozegrały mecz piłki nożnej. Natomiast klasy starsze grały w ringo oraz rozegrały mecz piłki siatkowej. W tym dniu wybrani zostali najlepsi sportowcy szkoły. W grupie młodszej zostali nimi Julka Sikora z klasy II i Wojtek Górkiewicz z klasy III. W grupie starszej bezkonkurencyjny okazał się Piotrek Kocęba z klasy VI. Humory wszystkim dopisywały, a dzień był bardzo udany. Sport to zdrowie każdy mały i duży to wie !


Pierwsza pomoc w wypadkach



W ramach akcji WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować” klasy młodsze uczestniczyły w spotkaniu z ratownikiem medycznym p. Dariuszem Wojtalą. Pan Dariusz jest pracownikiem Pogotowia Ratunkowego w Oświęcimiu, dzięki temu w profesjonalny sposób zapoznał uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dzieci wysłuchały reguł instruktażu, który powinien być zachowany w czasie każdej akcji ratowniczej. Potem pod okiem ratownika same próbowały udzielać pierwszej pomocy: wykonywały opatrunki, usztywniały złamaną kończynę, na manekinie przeprowadzały resuscytację oraz wzywały służby ratownicze. Uczniowie klasy II i III biorąc udział w praktycznych warsztatach, zdobyli wiedzę, dzięki której mogą uratować czyjeś życie. Należy pamiętać, aby podczas udzielania pomocy innym przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.



Międzygminny Konkurs Ortograficzny „ORTOGRAFIK”



W dniu 27 kwietnia b.r. uczniowie z klas II i III zmagali się z dyktandem oraz tekstem z lukami naszpikowanymi wyrazami z różnymi trudnościami ortograficznymi. Uczestnicy konkursu mieli „twardy orzech do zgryzienia”, ponieważ poprzeczka była ustawiona bardzo wysoko. Teksty były trudne, ale dziewczynki z klasy II i III poradziły sobie z nimi doskonale. W dniu 23 maja b.r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Osieku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Reprezentujące klasę II uczennice Zuzanna Frączek oraz Julia Sikora zajęły I i II miejsce. Tym samym Zuzia została mistrzem ortografii klas II i otrzymała główną nagrodę „Pióro Wójta”, natomiast Julka wicemistrzynią konkursu. Brawo !!! Ich starsze koleżanki z klasy III również bardzo dobrze zaprezentowały się podczas konkursu. Lena Jasińska zajęła II miejsce i została wicemistrzynią klas III, a Kinga Mazgaj zajęła VI miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. W konkursie uczestniczyło 18 uczniów z klas drugich oraz 18 uczniów z klas trzecich ze szkół z Osieka, Głębowic i Polanki Wielkiej. Uczniów naszej szkoły do konkursu przygotowały: pani Lucyna Kolasa wychowawczyni kl. II i pani Bogumiła Handzlik wychowawczyni kl. III.


X rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II

       


16 maja 2017r. społeczność szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głębowicach świętowała X rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II. Był to dzień wyjątkowy dla uczniów i nauczycieli. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele, którą sprawował ks. Krzysztof Błachut wraz z diakonem Tomaszem Chamerą.
Po zakończeniu mszy św. udaliśmy się do szkoły, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu szkoły przy udziale pocztu sztandarowego, uczniowie klasy VI zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który obejmował recytację, śpiew oraz prezentację multimedialną, przypominając wszystkim najważniejsze momenty z uroczystości nadania imienia oraz sylwetkę patrona szkoły. Została zorganizowana wystawa prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie „ Jan Paweł II - święty uśmiechnięty”. Podczas uroczystości wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursie multimedialnym „Jan Paweł II – nasz patron”.


Zwycięzcy konkursu plastycznego

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem konkursu było rozpoznanie niebezpiecznych czynników chemicznych używanych w gospodarstwach rolnych oraz upowszechnianie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie. W eliminacjach rejonowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Bezpiecznie na wsi to podstawa - środki chemiczne to nie zabawa” w grupie młodszej I miejsce zajęła uczennica klasy II Gabriela Trojak, a miejsce II Aneta Cinal z klasy III. W grupie starszej Martyna Mazgaj z klasy VI zajęła II miejsce. Gratulujemy !


Wycieczka do Osieka

       

W tym roku mija 700 lat od czasu powstania wsi Osiek. W związku z tym uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę objazdową po Osieku. Najpierw zwiedzili stary, zabytkowy kościół z XVI w. oraz nowy kościół z 1907 roku. Historię obu świątyń p.w. św. Andrzeja poznali dzięki ks. Bogusławowi Wądrzykowi, który był przewodnikiem po obu kościołach. Następnie wycieczkowicze udali się pod pałac z XVIII w., w którym mieści się sala w stylu mauretańskim. Stamtąd jechali obok przydrożnych kapliczek stojących wśród kwitnącego rzepaku. Dojechali do centrum miejscowości, gdzie mieści się Urząd Gminy Osiek. W budynku uczniowie zostali powitani przez panią skarbnik gminy Krystynę Pytlik, która oprowadziła uczniów po urzędzie. Mogli tam zobaczyć biura, w których pracują urzędnicy, salę ślubów oraz odwiedzili gabinet Wójta Gminy Osiek p. Jerzego Mieszczaka. Następnie spacerkiem przeszli do Izby Regionalnej Doliny Karpia, gdzie bardzo serdecznie przyjął uczniów p. Marian Kocęba. Potem udali się pod zakład produkcyjny „Aksam” znany każdemu z wyrobu paluszków beskidzkich, chipsów i innych przysmaków. Na koniec uczniowie odwiedzili nowoczesny kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy „MOLO”, podziwiali piękne widoki. Dzięki tej wyprawie uczniowie naszej szkoły poznali zarówno dawną jak i obecną historię Osieka.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     


W czwartek, 27 kwietnia 2017 roku, odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcą, panem Tomaszem Bielą. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, zaprezentowano także historię Konstytucji. Uczniowie uczestniczący w akademii recytowali wiersze i śpiewali pieśń "Mazurek 3 Maja". Dzieci zaśpiewały także współczesne piosenki patriotyczne "Litania do Ojczyzny" oraz "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". To szkolne wydarzenie było dobrą okazją do przypomnienia uczniom faktów z historii Polski oraz wyeksponowania symboli narodowych.



XXXIII WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI eliminacje rejonowe

W dniu 26 kwietnia b.r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów; Szymon Gałuszka z klasy III oraz Kamila Kramarczyk z klasy VI. Szymon zaprezentował wiersz Danuty Wawiłow „Czekoladki dla sąsiadki” oraz prozę „Mydlany berek” autorstwa Wandy Chotomskiej ze zbiorku „Pięciopsiaczki”. Kamila recytowała utwór Józefa Barana „Letni ogrodowy poranek” i fragment prozy Johna Ronalda Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem” rozdział VIII „Muchy i pająki”. Zarówno Szymek jak i Kamilka bardzo ładnie interpretowali przygotowane utwory. Zaprezentowali się bardzo dobrze na tle wszystkich uczestników konkursu. Gratulujemy. Uczniów do konkursu przygotowali p. Bogumiła Handzlik oraz p. Andrzej Sokalski.






Znalezione obrazy dla zapytania gify ruchome wielkanocne

Serdeczne życzenia z okazji nadchodzących

Świąt Wielkiej Nocy,  dużo radości,  nadziei i wiosennego optymizmu

składają

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie

         Zespołu Szkolno – Przedszkolnego

           w Głębowicach




„Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”



W czwartek 6 kwietnia uczniowie klasy II i III wzięli udział w multimedialnej lekcji filmowej oraz seansie filmowym w OCK w Oświęcimiu. Dzieci podczas lekcji dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane. Odkrywały, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Przekonały się, co łączy konturówkę z filmem animowanym i czym jest latarnia magiczna. Zobaczyły, jak łatwo można stworzyć i ożywić postać z bajki. Dowiedziały się również, jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane. Po lekcji warsztatowej obejrzały film animowany pt. „ Mały Książę” na podstawie jednej z najpopularniejszych książek wszech czasów, czyli "Małego Księcia" autorstwa francuskiego pisarza i pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Główną bohaterką filmu "Mały Książę" jest mała dziewczynka, która nawiązuje znajomość z pewnym osobliwym staruszkiem z sąsiedztwa. Tajemniczy jegomość przedstawia się jako Pilot i opowiada dziewczynce o niezwykłym świecie, gdzie może wydarzyć się dosłownie wszystko. Do tego świata zaprosił go jakiś czas temu niejaki Mały Książę. Tak właśnie rozpoczyna się pełna przygód wyprawa Małej Dziewczynki do krainy wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe. W filmie użyto dwóch technik tworzenia animacji – klasyczną komputerową, także animację kukiełkową. Dla dzieci była to bardzo ciekawa, pouczająca i wzruszająca lekcja.



Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa

"Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”. Dzieci mieszkające na wsi bardzo często pomagają rodzicom lub dziadkom w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego lub rolnego. Aby były bezpieczne, niezbędna jest świadomość, że są prace, których dzieci wykonywać nie powinny. Dlatego uczniowie naszej szkoły 14 marca wzięli udział w nietypowej lekcji przeprowadzonej przez Panią Teresę Sajdak- inspektora Placówki Terenowej KRUS w Oświęcimiu. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się, aby poprawić swoje bezpieczeństwo na wsi. Uczniowie obejrzeli film pt.” Rodzina Porażków” oraz otrzymali broszurki informujące jak uniknąć wypadków na wsi. Celem pogadanki było omówienie przyczyn i skutków wypadków mogących mieć miejsce w trakcie wykonywania prac w gospodarstwie rolnym przy użyciu środków chemicznych takich jak: nawozów, środków ochrony roślin, farb, lakierów, rozpuszczalników, lekarstw. Pani inspektor zwróciła uczniom uwagę na niebezpieczne prace wykonywane w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem prac zabronionych dzieciom do lat 16. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym przez KRUS pod hasłem „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.



Gimnastyka fajna sprawa



Nasza szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt do gimnastyki korekcyjnej. W skład drewnianego zestawu do ćwiczeń sportowo – korekcyjnych wchodzą: drabinki dwuspadowe, drabina, równoważnia, zjeżdżalnia, platformę na kółkach. Sprzęt jest o tyle ciekawy, że można go łączyć za każdym razem inaczej. Posiada bowiem specjalne wycięcia i zakłada się poszczególne elementy zestawu na tzw. „klik” Zestaw można łączyć także z drabinkami ściennymi. Na sprzęcie mogą ćwiczyć i mali i więksi uczniowie. Drewniany zestaw uatrakcyjnia zajęcia, pomaga dzieciom w wykonywaniu ćwiczeń korekcyjnych. Dzięki temu, że jest wiele różnych możliwości wykonywania ćwiczeń na tych przyrządach, dzieci chętnie podejmują wysiłek fizyczny.


Konkurs języka angielskiego "THE SCHOOL MASTER OF ENGLISH 2017"

Dnia 23 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego "THE SCHOOL MASTER OF ENGLISH 2017" o tytuł szkolnego mistrza języka angielskiego przygotowany przez pana Tomasza Bielę. Eliminacje wyłoniły po dwie osoby z klas IV-VI, które wykazały się najlepszą znajomością kultury i geografii Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Następnie uczniowie ci walczyli o tytuł mistrza. Finał był bardzo wyrównany, a uczestnicy bardzo dobrze przygotowali się do konkursu. Ostatecznie zwyciężyły uczennice klasy V, Monika Siwek oraz Angelika Paluch. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody częściowo ufundowane przez Samorząd Uczniowski.






Turniej Tenisa Stołowego

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Turnieju Tenisa Stołowego w SP nr 2 w Osieku. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Angelika Paluch z klasy V, miejsce drugie zajęła Martyna Mazgaj z klasy VI. W kategorii chłopców zwyciężył Mateusz Nikliborc z klasy VI, a miejsce III zajął Karol Kamuda z klasy V. Uczniów do turnieju przygotowywała nauczycielka wychowania fizycznego pani Bożena Ślesak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.








Małopolski Projekt Nauki Pływania „Już pływam !”



Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w projekcie współfinansowanym przez samorząd województwa i Gminę Osiek. Uczniowie klasy III realizują program „Już pływam” na basenie w Brzeszczach. Pod opieką instruktora pływania pani Grażyny Dziedzic od 21.01 do 06.05.2017r.w każdą sobotę uczestniczą w zajęciach na pływalni. Projekt ma na celu promowanie zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania czasu przez dzieci. Trzecioklasiści uczą się pływać oraz poznają zasady bezpiecznego korzystania z basenu. Dzięki tej inicjatywie uczniowie mają szansę nie tylko zdobyć umiejętności pływackie, ale też rozwijać swoje sportowe talenty. Celem projektu jest także promocja naszego regionu Małopolski, jako regionu szczególnie przyjaznego dla wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.



Kangur Matematyczny


Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach.Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.
Rozgrywany jest w sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:test konkursowy w kategorii "Żaczek" klasa II, test konkursowy w kategorii "Maluch" klasy III i IV oraz testy konkursowe w kategorii „Beniamin” klasy V i VI . Kategorie: „Kadet”, „ Junior” i „Student” dotyczą szkół ponadpodstawowych. W tym roku szkolnym konkurs został przeprowadzony w czwartek, 16 marca 2017r. o godzinie 9.00. Uczniowie naszej szkoły rozwiązywali zadania testów w trzech salach zgodnie z kategorią. Po zakończonej pracy każdy uczestnik konkursu otrzymał układankę-breloczek „Magiczny sześcian!” Teraz będziemy oczekiwali na wyniki konkursu. Koordynatorem konkursu w szkole była pani matematyk Małgorzata Targowska.




Żywa Lekcja Historii


We wtorek 7 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły zostali zabrani w niezwykłą podróż w czasie. A wszystko to dzięki artystom z agencji artystycznej Atena, którzy w przystępny i jednocześnie zabawny sposób przybliżyli uczniom spory fragment historii Polski obejmujący czasy rozbiorów Rzeczpospolitej oraz długoletnie wysiłki Polaków w walce o wolność uwieńczone odzyskaniem niepodległości. Niewątpliwą atrakcją spotkania była też możliwość założenia strojów z epoki.




Szkolny konkurs „Łamańce językowe”




Zabawa karnawałowa

       



28 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej w Głębowicach odbyła się dyskoteka karnawałowa. Uczniowie postanowili wykorzystać ostatni dzień karnawału i wspólnie spędzić go w rytmie najnowszych dyskotekowych przebojów. Zabawa została podzielona na dwie części – najpierw bawili się uczniowie klas II-III, po nich na parkiecie pojawili się uczniowie klas starszych. W czasie dyskoteki odbył się też konkurs na najwspanialszy karnawałowy strój, a jego laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Sądząc po panujących wśród uczniów nastrojach, zabawę należy uznać za udaną.
Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski.




Dzień Babci i Dziadka

       
       


Święto Babci i Dziadka to jeden z najprzyjemniejszych dni w naszej szkole. W tym roku szkolnym zorganizowaliśmy go 26 stycznia. Sala WDK w Głębowicach pękała w szwach. Zacnych gości powitał dyrektor szkoły Pan Andrzej Sokalski. W imieniu swoim, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców i uczniów złożył wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia. Rodzice poczęstowali gości pysznym ciastem, kawą i herbatą. Wnuczki i wnuczęta umilali spotkanie różnorodnymi występami. Gospodarze tegorocznego przyjęcia, którymi byli drugoklasiści, przygotowali spektakl pt. ,Królowa Śniegu”. Klasa III zaprezentowała wiersze i piosenki. Uczniowie starszych klas: IV,V i VI pięknie śpiewali dla swoich Babć i Dziadków. Goście zostali obdarowani życzeniami i wiosennymi kwiatami. Mieli również okazję wspólnie pośpiewać kolędy. Zachęcały ich do tego uczennice klasy VI wraz z nauczycielem muzyki Panem Jarosławem Cieciakiem, który wspólnym śpiewom akompaniował na akordeonie.
Serdecznie dziękujemy naszym kochanym Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie i miłe słowa, których nie szczędzili po obejrzeniu przygotowanych dla nich występów. Już nie możemy się doczekać przyszłorocznego spotkania!
Dziękujemy również Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tak miłej i udanej imprezy.


Góra Grosza



Każdego roku ZSP w Głębowicach bierze udział w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, której celem jest zbieranie monet (zwłaszcza tych o najniższych nominałach). Zebrana kwota przekazywana jest na konto Towarzystwa Nasz Dom, które niesie pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji rodzinnej. Tegoroczna akcja trwała od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku. Uczniowie klas II-VI wraz z przedszkolakami z ZSP Głębowice stanęli na wysokości zadania i zgromadzili łącznie 1016,67zł.









25.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy




Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W niedzielne przedpołudnie 15 stycznia 2017 roku czwórka uczennic klasy VI – Kamila Kramarczyk, Zuzanna Krzystoń, Martyna Mazgaj i Beata Nowak – kwestowała na rzecz WOŚP przed kościołem parafialnym w Głębowicach. Dzięki hojności mieszkańców wsi zebraliśmy 3 178,58. Dziękujemy.

 

                                   

     Spotkanie z kolędą 

                                                                                                                                   

 W czwartek 22 grudnia 2016r. uczniowie klasy trzeciej zaprosili nauczycieli, pracowników szkoły oraz swoich młodszych i starszych kolegów na przedstawienie bożonarodzeniowe. Na ciemnogranatowym tle widoczna była sylweta ubogiej szopki i gwiazd. Na samej górze gwiazda betlejemska. Po jednej stronie sceny wnętrze bogatego domu. Druga strona przedstawiałaubogą stajenkę.Na środku sceny pojawiały się dobre Anioły oraz Maryja z Józefem szukający miejsca do schronienia, chcąc uniknąć zmarznięcia małego Jezuska. Niestety pukanie w drzwi bogatych gospodarzy nie przyniosło świętej rodzinie gościny. Dopiero napotkane zwierzęta: baran, owca, koń i krowa przygarnęły Józefa i Maryję z małym Jezusem do swojej ubogiej stajenki. Tam podążył również bosy pastuszek, który podzielił się z rodziną masełkiem i serem. Z pokłonem doszli za gwiazdą betlejemską Trzej Królowie z darami. Z wesołymi piosenkami do małego Jezuska dotarły również dzieci wracające ze szkoły. Przyniosły mu szaliczek, misia, bochenek chleba, ciepłe bułki, kołderkę, sweterek i czapeczkę. Choć w stajence biednie było, serce drzwi swe otworzyło!  W czasie przedstawienia trzecioklasiści śpiewali kolędy i pastorałki. Nad całością czuwała wychowawczyni p. Bogumiła Handzlik.                                                                                                            Po uroczystości uczniowie udali się na klasowe wigilie. 


Znalezione obrazy dla zapytania wesołych świąt gify ruchome

Zdrowych, pełnych ciepła i radości Świąt Bożego Narodzenia

oraz uśmiechu i optymizmu na każdy dzień Nowego Roku

 

życzą

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie

ZSP w Głębowicach

 




Spotkanie ze świętym Mikołajem

06.12.2016 roku w Domu Kultury w Głębowicach dzieci z terenu naszej wsi spotkały się ze świętym Mikołajem. Długo oczekiwany gość pojawił się w towarzystwie reniferów i elfów pomagających mu nieść wypełniony prezentami worek. Zanim jednak święty przekroczył próg sali widowiskowej, zgromadzone tam licznie dzieci obejrzeć mogły krótki program artystyczny, w którym przedstawiona została historia świętego Mikołaja - biskupa Miry. Całość przeplatana była świątecznymi piosenkami, wprowadzającymi w klimat nadchodzących świąt. Spotkanie zostało przygotowane przez M. Targowską i M. Kramarczyk. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był J. Cieciak. Do imprezy przyłączyła się także Rada Rodziców, oferując przybyłym gościom słodkie przekąski.






Konkurs Polskiej Poezji Religijnej

W samo południe 7 grudnia 2016r. odbyły się eliminacje rejonowe XX Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi". Organizatorem rejonowych przesłuchań małych recytatorów był Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Nasza szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy III. Dziewczynki bardzo ładnie recytowały wiersze o tematyce religijnej. Kinga Mazgaj przedstawiła wiersz autorstwa ks. Jana Warchała „ Mała muszka”, natomiast Amelia Matyjasik wygłosiła utwór Tadeusza Rucińskiego „Stróżu mój”. Recytatorkom gratulujemy udanego występu na szczeblu powiatowym.







Gminna akcja "Jestem widoczny na drodze"

 


Z inicjatywy druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku, przy współudziale Wójta Gminy Osiek i Dyrektorów placówek szkolnych i przedszkolnych z terenu naszej gminy, w pierwszych dniach grudnia 2016r. przeprowadzono akcję "Jestem widoczny na drodze". Druhowie z OSP wraz z zastępcą Wójta Gminy Osiek Panem Markiem Jasińskim oraz  naszym Dzielnicowym  mł. asp. Dariuszem Jakubowskim, rozdali uczniom i mieszkańcom Osieka, elementy odblaskowe w postaci opasek. Akcja miała charakter działań  profilaktycznych, a jej głównym celem była poprawa widoczności osób pieszych poruszających się po terenie gminy. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego pojazdem z odległości około 20 metrów. Pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 – 300 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.  Przypominamy że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz tzw. smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.


 
Zabawa andrzejkowa w ZSP Głębowice


24 listopada 2016 roku w Domu Kultury w Głębowicach odbyła się dyskoteka zorganizowana z okazji zbliżających się andrzejek. Zabawa została podzielona na dwie części – najpierw bawili się uczniowie klas młodszych (II-III) i przedszkolaki, po nich na scenie pojawili się uczniowie grupy starszej (IV - VI). Oprócz tańców i zbaw w rytmie najnowszych dyskotekowych przebojów, uczestnicy mieli też okazję skorzystać z oferującego przekąski i napoje stoiska przygotowanego przez Samorząd Uczniowski, a ponieważ była to zabawa andrzejkowa, można było także powróżyć i odkryć tajemnice przyszłości.
Zabawa została zorganizowana przez Radę Rodziców.



Narodowe Święto Niepodległości w ZSP Głębowice

   

W czwartek 10 listopada w ZSP w Głębowicach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Tego dnia zawarto rozejm kończący I wojnę światową, a Józef Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. W obchody tego wielkiego święta włączyli się także uczniowie naszej szkoły, przygotowując inspirowaną wydarzeniami sprzed niemal 100 lat inscenizację. Zaczęły kierowane przez panią M. Lichańską przedszkolaki, które przypomniały najdawniejsze dzieje Polski – w pięknych, historycznych strojach zaprezentowały legendę o założeniu Gniezna przez Lecha. Po nich na scenie pojawili się uczniowie klasy IV. Krótkie przedstawienie z ich udziałem miało formę prowadzonej przez kilka osób rozmowy nawiązującej do historycznych wydarzeń, które przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku i jej odrodzenia w 1918 roku. Wszystko przeplatane było nastrojowymi wierszami i piosenkami. Ta część apelu została przygotowana przez M. Kramarczyk i J. Cieciaka. Uroczystość zakończył występ uczniów klasy II - trzymając w rękach biało-czerwone chorągiewki, zaśpiewali oni „Piosenkę małego patrioty”, której tekst pięknie podsumował ten dzień.




Ogólnopolski program edukacyjny „Śniadanie daje moc! ”



Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! 8 listopada uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami i rodzicami przystąpili do realizacji „Misji śniadaniowych”. Wspólnie przygotowali potrzebne zdrowe produkty m.in.: razowe i żytnie pieczywo, sery, jajka, jogurty naturalne, soki tłoczone na zimno, różne warzywa i owoce. Uczniowie pracowali w kilkuosobowych grupach przy wsparciu nauczycieli i rodziców. Każde dziecko przygotowało dla siebie śniadanie składające się ze smacznych, kolorowych kanapek, owocowego deseru oraz zdrowego napoju. W czasie zajęć edukacyjnych nauczycielki przekazały najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania i roli prawidłowego żywienia. Podsumowaniem działań przy stolikach było wspólne, kulturalne i bez pośpiechu zjedzone pyszne śniadanie. Koordynatorkami programu były: p. Lucyna Kolasa i p. Bogumiła Handzlik.



Jestem bezpieczny na drodze

  

3 listopada, w ramach realizacji projektu ,,Odblaskowa szkoła”, klasa II zaprosiła koleżanki i kolegów z klasy III do udziału w konkursie pt.,, Jestem bezpieczny na drodze”. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna, której zadaniem było jak najszybciej pokonać zawiłą i pełną przygód trasę. Podczas wędrówki gracze musieli odpowiadać na wylosowane pytania i pochwalić się wiedzą na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. W razie kłopotów drużyny mogły skorzystać z podpowiedzi kolegów i koleżanek ze swojej klasy. Za prawidłowe odpowiedzi zawodnicy otrzymywali punkty, dzięki którym mogli szybciej dotrzeć do mety. Niestety za brak wiedzy byli karani punktami ujemnymi i musieli cofać się w tył, a to oddalało od wygranej. Zabawa była wyśmienita, a rywalizacja zacięta. Ostatecznie okazało się, że przepisy ruchu drogowego lepiej znała klasa III. Gratulujemy! Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami,a aktywnie kibicująca publiczność cukierkami.
Podczas turnieju dzieci mały okazję nie tylko pochwalić się swoją wiedzą, ale też przypomnieć sobie i utrwalić wiele zasad, dzięki którym będą bezpieczniejszymi użytkownikami drogi.
Konkurs przygotowała wychowawczyni klasy II Lucyna Kolasa.



                  Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II- święty, uśmiechnięty, przyjaciel dzieci i młodzieży”                                                                                                                                                                                                                                                                                                       GALERIA


We wrześniu 2016r nasza szkoła ogłosiła Gminny Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II- święty, uśmiechnięty, przyjaciel dzieci i młodzieży”. Konkurs rozpoczyna obchody 10-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II.
Po eliminacjach szkolnych do konkursu zgłoszono 39 najpiękniejszych prac plastycznych uczniów klas I-III.
Jury w składzie: P. Ewa Mrozik ( dyrektor ZSP nr 1 w Osieku), P. Andrzej Sokalski (dyrektor ZSP Głębowice), P. Bożena Ślesak ( ZSP Głębowice), P. Bożena Wandor (ZSP Głębowice) wybrało 18 prac:
Miejsce I:
• Zuzanna Frączek kl II ZSP w Głębowicach
• Dorota Zięba kl II ZSP w Głębowicach
• Martyna Kruczała kl II b ZSP nr 1 w Osieku
Miejsce II:
• Aurelia Mika kl II b ZSP nr 1 w Osieku
• Justyna Garwacka kl III b SP nr 2 w Osieku
• Patryk Dusik II ZSP w Głębowicach
Miejsce III:
• Filip Żondlak II b ZSP nr 1 w Osieku
• Szymon Gałuszka kl III ZSP w Głębowicach
Wyróżnienia:
• Barbara Wąsik kl II SP nr 2 w Osieku
• Bartosz Drabczyk kl III ZSP w Głębowicach
• Wiktor Marszałek kl IIIa ZSP nr 1 w Osieku
• Emilia Blarowksa ZSP nr 1 w Osieku
• Zuzanna Stachowicz kl III ZSP w Głębowicach
• Anna Kasperek kl III ZSP nr 1 w Osieku
• Emilka Kramarczyk kl II b ZSP nr 1 w Osieku
• Gabriela Rola kl II ZSP nr 1 W Osieku
• Michał Frej kl II SP nr 2 w Osieku
• Piotr Lukasek kl IIIb SP nr 2 w Osieku
Nagrody ufundowane przez Pana Wójta Gminy Osiek Jerzego Mieszczaka, Księdza Proboszcza Krzysztofa Błachuta oraz Radę Rodziców ZSP w Głębowicach zostały wręczone na uroczystości podsumowania konkursu 25. 10.2016r.
Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe konkursu oraz dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie w konkurs.
Lucyna Kolasa, Magdalena Kruczała





Wycieczka do Warszawy

 

Już drugi rok z rzędu Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach, pod przewodnictwem pani Edyty Matyjasik – Kulig, ufundowała najlepszym uczniom z klasy VI wspaniałą nagrodę – wycieczkę do Warszawy. Wzięli w niej udział wszyscy, którzy otrzymali na koniec ubiegłego roku szkolnego świadectwo z wyróżnieniem. Uczniów takich było aż dziewięcioro: Karolina Bies, Agnieszka Cinal, Kamila Kramarczyk, Zuzanna Krzystoń, Weronika Kamińska, Daniel Ćwiertnia, Mateusz Gałuszka, Szymon Jekiełek i Mateusz Nikliborc. Gratulujemy sukcesów w nauce! Dzieci spędziły w stolicy 3 pełne wrażeń dni (od 3 do 5 października 2016 r.). Dzięki pani Edycie, która była także organizatorem wyjazdu i zarazem świetnym przewodnikiem po mieście, mogły maksymalnie wykorzystać ten czas i wiele zobaczyć. Same również , jak przystało na wzorowych uczniów, solidnie się do wyjazdu przygotowały: opracowały informacje na temat atrakcji turystycznych Warszawy i prezentowały je koleżankom i kolegom podczas zwiedzania. W Wilanowie podziwiały piękny barokowy pałac wzniesiony dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, natomiast w Łazienkach – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, wysłuchały Mazurków pod pomnikiem Fryderyka Chopina, obejrzały m.in. Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, przechadzały się po magicznych ogrodach. Jednym z punktów programu był też wyjazd windą na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki mieszczący się na 30-tym piętrze (na wysokości 114m.) i podziwianie wspaniałego widoku na panoramę Warszawy. Dużo wrażeń dostarczył uczniom spacer po Starym Mieście oraz przejście Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Mieli okazję zobaczyć Zamek Królewski, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Warszawską Syrenkę, wzruszający Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki i wiele innych ciekawych, klimatycznych miejsc. Sporo emocji wywołało zwiedzanie Stadionu Narodowego, w dodatku „Trasą Ekskluzywną”, podczas której uczniowie zobaczyli nie tylko płytę stadionu, szatnie piłkarskie, trybuny i Centrum Medialne, ale także kaplicę wielowyznaniową i eleganckie loże VIP, w których przez chwilę mieli możliwość zasiadać i poczuć się wyjątkowo. Ostatniego dnia pobytu w stolicy czekała na wszystkich wyjątkowa atrakcja – wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tutaj zabawa szła w parze z nauką, a towarzyszyły temu wielkie emocje. Różnorodność eksponatów zgromadzona na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarzała przestrzeń, w której każdy miał szansę przeprowadzać ciekawe eksperymenty i dokonać wielu odkryć. Trzeba przyznać, że nasi szóstoklasiści spisali się świetnie - starali się zobaczyć jak najwięcej, wykazali się refleksem, spostrzegawczością, sprawnie wykonywali doświadczenia. Dodatkową niespodzianką była wizyta w jednym z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie „Niebo Kopernika” i obejrzenie seansu „Ziemia, Księżyc i Słońce”.
Uczniowie długo jeszcze będą wspominać ten wspaniały wyjazd. Razem ze swoją wychowawczynią, panią Lidią Mołdawską, oraz rodzicami pragną podziękować Radzie Rodziców za ufundowaną nagrodę, a Pani Edycie Matyjasik-Kulig dodatkowo za zorganizowanie wyjazdu i troskliwą opiekę.





Odblaskowy Różaniec

We wtorek 25 października, dzieci uczestniczyły w modlitwie różańcowej nieco inaczej niż zwykle. Na modlitwę o godzinie 18.00 przyszły ubrane w kamizelki odblaskowe, a na rękawach kurtek miały założone odblaskowe opaski. O tej porze dnia jest już ciemno. Zmrok zapada bardzo wcześnie, a za tydzień dzień skróci się o godzinę. Pamiętajcie, aby być widocznym i bezpiecznym w te jesienne wieczory. Świećcie przykładem, noście elementy odblaskowe. Kto odblaski ma, ten o życie swoje dba !



 



Zajęcia komputerowe „Z odblaskiem bezpieczniej”






Uczniowie klasy VI na zajęciach komputerowych wykonali prezentacje multimedialne, dotyczące bezpieczeństwa na drogach, które zostały przedstawione uczniom klas II-VI na zajęciach świetlicowych. Autorki najlepszych prac mówiły o potencjalnych zagrożeniach spotykanych na drogach. Wśród czynników mających wpływ na bezpieczeństwo wymieniały m.in. słabą widoczność w porze jesienno-zimowej, podkreślały konieczność noszenia przez dzieci elementów odblaskowych. Uczniowie opracowali również broszurę informującą o zasadach bezpieczeństwa na drogach oraz korzyściach płynących z noszenia odblasków. Dzieci z klas młodszych wykonały w edytorze graficznym Paint projekty breloczków, zawieszek, opasek odblaskowych, które chcieliby posiadać.

prezentacja


Odblaskowe zajęcia świetlicowe


Do kampanii „Odblaskowa szkoła” włączyły się również dzieci spędzające swój wolny czas w świetlicy szkolnej. We wrześniu został przeprowadzony cykl zajęć na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Uczniowie uczestniczyli w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozwiązywali zagadki. W trakcie zajęć dzieci obejrzały filmy przedstawiające różne sytuacje, mające miejsce w czasie drogi do szkoły. Na podstawie słuchowiska muzycznego „Trampek na drodze” dzieci samodzielnie mogły dokonać oceny postępowania bohaterów i sposobu przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszych. Ponadto wszyscy utrwalili znajomość znaków drogowych oraz pogłębili wiedzę na temat roli odblasków i bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Dzieci wykonały prace plastyczne na temat bezpieczeństwa na drodze. Prowadzone były gry i zabawy uczące bezpiecznego zachowania się na drodze. W czasie zajęć wykorzystano również edukacyjne gry planszowe oraz interaktywne.



 Wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o przepisach ruchu drogowego



      

Pod koniec października starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Przebieg konkursu był dwuetapowy. W pierwszym etapie wszyscy uczniowie napisali test sprawdzający ich wiedzę o przepisach ruchu drogowego. Spośród tych prac wybrano 10 najlepszych. Następnie nauczycielka techniki przygotowała konkurs wiedzy „1 z 10”. Uczniowie biorący udział w tym konkursie przygotowali się bardzo dobrze i odpowiadali bez problemu na większość pytań. Na koniec trzy osoby rywalizowały między sobą o pierwsze miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Szatan, na drugim Sebastian Tomczyk, najlepiej na pytania o przepisach ruchu drogowego odpowiadał Mateusz Nikliborc. Wszystkim Uczestnikom gratulujemy.




Święto Edukacji Narodowej w ZSP w Głębowicach.

 Dzień 14 października powszechnie zwany jest Dniem Nauczyciela. Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku. Była to instytucja pełniąca wówczas rolę dzisiejszego ministerstwa oświaty.
Uczniowie klasy IV specjalnie na tę okazję przygotowali krótki program artystyczny złożony z wierszy i piosenek, w których zawarli szczere życzenia wszystkiego, co najlepsze dla nauczycieli i pracowników szkoły. W uroczystości wziął udział także przedstawiciel władz gminnych – pan Marek Jasiński, który podziękował wszystkim za pełną zaangażowania pracę. W imieniu rodziców życzenia dla nauczycieli złożyła nowa przewodnicząca Rady Rodziców – pani Ewelina Górkiewicz. Świętowanie zakończył przygotowany przez rodziców poczęstunek.
Akademię przygotowała p. M. Kramarczyk z p. J. Cieciakiem.


Odblaskowo „Ratujemy i uczymy ratować”!!!

W tym roku szkolnym kontynuujemy zajęcia dla uczniów klas młodszych w ramach programu edukacyjnego "Ratujemy i uczymy ratować" WOŚP, które prowadzą pani Bogumiła Handzlik i pani Lucyna Kolasa. W dniu 11 i 19 października b.r. uczniowie wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas ćwiczeń dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa,wzywania pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, sprawdzanie przytomności, sprawdzanie oddechu, ustalanie nieprzytomnego w pozycji bocznej, oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej oraz łańcuch przeżycia.
Uczniowie mieli również okazję do zajęć praktycznych z wykorzystaniem fantomów "Little Anne". Mali ratownicy pamiętali również o odblaskach, ponieważ udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej na ulicy, sami musimy być bezpieczni !Zatem każdy powinien mieć na sobie kamizelkę odblaskową, opaskę lub element odblaskowy na ubraniu. Jednym słowem każdy powinien „świecić”, aby był widoczny. Pierwszy pokaz swoich umiejętności ratowniczych uczniowie zaprezentowali przedszkolakom w ramach akcji "Odblaskowa szkoła".



                                                                            10 lat z Janem Pawłem II – Dzień Patrona     

                                             






W tym roku mija 10 rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Upływająca dekada tego ważnego dla społeczności szkolnej wydarzenia skłoniła grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów do odwiedzenia szczególnego miejsca. Celem była Kalwaria Zebrzydowska - Klasztor Bernardynów i Sanktuarium ze słynnymi "kalwaryjskimi dróżkami" na wzór Jerozolimy. Obecnie jest to jedno z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce z cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej tak bliskie sercu Papieża - Polaka. Karol Wojtyła w ciągu swego życia bardzo często pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwukrotnie przybył do sanktuarium jako papież. Zwiedzanie bazyliki i zabudowań klasztornych poprzedziła wspólna Eucharystia przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Błachut w asyście diakona Tomasza Chamery. Diakon w swoim kazaniu zwrócił uwagę na więź, jaka łączyła Jana Pawła II z tym miejscem: „Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus”. Od przewodnika, który oprowadził nas po Sanktuarium, dowiedzieliśmy się, że przechowywane są w nim pamiątki związane z pobytem Ojca Świętego, w tym słynna papieska, złota róża zdobiąca Obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. W każdym z miejsc, które odwiedziliśmy, czuliśmy obecność Jana Pawła II, który był przewodnikiem duchowym tej wyjątkowej wycieczki szkolnej. Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam wspaniała atmosfera. Uczniowie wspaniale dostosowali się do jej religijnego charakteru. Zaopatrzeni w pamiątki i nasyceni widokami z kalwaryjskiego wzgórza udaliśmy się do Lanckorony. Ta malownicza wieś oddalona jest zaledwie o 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej. Położona na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) Roztaczają się stąd widoki na Tatry i Babią Górę. Jest to ulubione miejsce wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów. Najważniejszym miejscem Lanckorony jest rynek, położony na znacznej pochyłości oraz przykład zabudowy małomiasteczkowej: niskie drewniane domki, częstokroć z oknami na wysokości chodnika. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody okraszonej promieniami słońca.


 

Spotkanie z policjantem

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem naszych uczniów. Co roku we wrześniu staramy się zorganizować spotkanie z policjantem. Dlatego też 07.10.2016 r. przybył do nas funkcjonariusz policji, który przypomniał uczniom klas II – VI o tym, jak ważne są odblaski i dlaczego warto je nosić. Zwrócił także uwagę na podstawowe przepisy dotyczące ruchu pieszych na drodze. Dzieci miały okazję porozmawiać z gościem i zadać mu pytania. Pod koniec wizyty uczennice rozdały wszystkim uczestnikom elementy odblaskowe oraz zawieszki w formie liścia przypominające o ważności noszenia odblasków. Następnie nasz gość pomógł wybrać zwycięzców w plastycznym konkursie zorganizowanym w klasach II – III. Udał się również w odwiedziny do przedszkolaków. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.



Dzień Chłopaka w ZSP Głębowice


05.10.2016 roku w ZSP Głębowice miała miejsce zabawa taneczna dla uczniów klas II-VI. Dyskoteka odbyła się z okazji obchodzonego pięć dni wcześniej Dnia Chłopaka i połączona została z akcją „Odblaskowa szkoła”, w której nasza placówka bierze udział co roku. Z tego też powodu uczestnicy zabawy zostali poproszeni o przygotowanie i zaprezentowanie pomysłowych i ciekawych strojów odblaskowych. Najlepsze z nich zostały nagrodzone. Laureatami konkursu zostali: Sebastian Twardosz, Michał Tlałka, Artur Kulpiński (grupa starsza) oraz Sebastian Babiarczyk, Zuzanna Frączek, Szymon Gałuszka, Wojciech Górkiewicz i Konrad Krzystoń (grupa młodsza). W przerwach pomiędzy tanecznymi przebojami uczniowie mogli skorzystać z bufetu oferującego słodkie przekąski. Zabawa została przygotowana przez Samorząd Uczniowski.




Bądź bezpieczny na drodze

W czasie zajęć wychowania fizycznego uczniowie klasy III przypomnieli sobie pięć zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas spaceru kilkakrotnie przechodzili w wyznaczonych miejscach na drugą stronę jezdni. Za każdym razem zwracali uwagę na swoje bezpieczeństwo, uważnie obserwując drogę z lewej i prawej strony. Uczniowie mieli założone odblaskowe kamizelki oraz odblaskowe opaski, które sprawiały wrażenie, że w ten pochmurny dzień świeci słońce. Dzieci mogły również sprawdzić, jak na ich obecność obok ulicy reagują kierowcy samochodów. Niestety, nie wszyscy kierujący widząc oczekującą na poboczu grupę zatrzymywali się. Większość kierowców poruszała się również z nadmierną prędkością, a przecież obok szkoły jest tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.
Pamiętajmy!
Chcesz przejść na drugą stronę? Miej otwarte oczy.
Stań na skraju chodnika nim na jezdnię wskoczysz. Spójrz najpierw bacznie w lewo. O tak, właśnie – brawo!
Teraz z kolei szybko zwróć oczy na prawo.
Jeszcze raz popatrz w lewo, świetnie! Doskonale!
Jezdnia wolna? Idź szybko i nie bój się wcale.



                                                                           Konkurs plastyczny dla klasy II i III ,,Noś odblaski”


W październiku najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. ,,Noś odblaski.” Wszyscy pracowali z wielkim zapałem. Przygotowali ciekawe prace wykonane różnymi technikami. Konkurs odbywał się w dwóch etapach - klasowym i szkolnym. Najładniejsze prace zostały zaprezentowane na wystawie, na szkolnym korytarzu. Wzbudziły zachwyt starszych kolegów, nauczycieli, rodziców oraz gości odwiedzających szkołę. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Oceny prac dokonało jury, w składzie: pan Andrzej Sokalski –Dyrektor Szkoły, pani Bożena Ślesak – nauczycielka plastyki, oraz pan Łukasz Madeja – policjant Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Zdecydowało nagrodzić prace, które w ciekawy i pomysłowy sposób uczyły przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz dbania o własne i innych bezpieczeństwo. Prace te wyróżniały się również estetyką wykonania, kolorystyką oraz wykorzystaniem elementów odblaskowych. Ostatecznie przyznano sześć równorzędnych miejsc. Zwycięzcami zostali: Zuzanna Frączek, Julia Sikora i Dorota Zięba z klasy II oraz Lena Jasińska, Kinga Mazgaj i Amelia Matyjasik z klasy III. Autorzy pozostałych, zaprezentowanych na wystawie prac, uzyskali wyróżnienie. Byli to: Sebastian Babiarczyk, Patryk Dusik, Kamil Tomczyk i Gabriela Trojak z klasy II oraz Aneta Cinal, Amelia Górkiewicz, Konrad Krzystoń i Patryk Sobida z klasy III.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.


Sprzątanie Świata 2016


W piątek, 16 września, uczestniczyliśmy w akcji „Sprzątanie Świata”. Dopisała piękna pogoda, więc nietrudno było o dobre humory i zapał do pracy. Wkrótce widać było efekty – w okolicy zrobiło się czyściej i przyjemniej.
Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". W związku z tym ogłoszony został konkurs „Dobre rady na odpady”. Dzieciaki ochoczo postanowiły dać drugie życie wielu przedmiotom i nie wyrzucać ich pochopnie do kosza. Z kartonów, butelek, zakrętek, kapsli i wielu innych odpadów wyczarowały pomysłowe , pięknie wykonane i przydatne eksponaty na szkolną wystawę. Wśród nich były między innymi: skarbonki, portfele, gry planszowe, doniczki, zabawki, piórniki, organizery, karmniki dla ptaków, lampka nocna, a nawet piękna wieczorowa torebka .




                                                                                       Rajd Szkolny na Kozią Górę


28 września całą szkołą wybraliśmy się na coroczny „Szkolny Rajd”. Dzień powitał nas słońcem przebłyskującym przez poranne mgły.Szczęśliwie bardzo szybko tajemnicze mgiełki ustępowały miejsca pięknemu słońcu. Dwoma autokarami wyruszyliśmy w stronę Bielska-Białej, a następnie dojechaliśmy do miejscowości Bystra. W górach ukazało nam się błękitne niebo i zrobiło się bardzo ciepło. Z Bystrej czerwonym szlakiem doszliśmy do Równi pod Kozią, potem szlakiem niebieskim udaliśmy się do schroniska „Stefanka” na Koziej Górze (686 m n.p.m.) Po godzinnym marszu zobaczyliśmy schronisko, które znajduje się na dużej polanie otoczonej lasem. Jest tam plac zabaw, drewniane domki z mostkami, zjeżdżalnia oraz huśtawki.Ponieważ pogoda była wymarzona na górską wędrówkę, na szczycie spotkaliśmy wiele podobnych szkolnych wycieczek. Po odpoczynku, wspólnych zabawach i zakupionych w schronisku pamiątkach udaliśmy się w drogę powrotną. Po przejechaniu jednego kilometra zatrzymaliśmy się przed willą Juliana Fałata. „Fałatówka” jest oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Muzeum mieści się w willi z ogrodem, w której przez blisko dwadzieścia lat żył i tworzył Julian Fałat. Zobaczyliśmy ekspozycję prac malarskich przybliżającą artystę – malarza i grafika oraz kolekcjonera. Julian Fałat namalował wiele obrazów przebywając w Osieku w pałacu państwa Rudzińskich. Malował „myśliwskie” portrety młodych panów Rudzińskich, ale przede wszystkim malował osieckie pejzaże, w tym stawy, rzeczkę oraz stary drewniany kościółek na wzgórzu. Po mile spędzonym dniu w Beskidach, zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia wróciliśmy do Głębowic.




ODBLASKOWA SZKOŁA

Szkoła Podstawowa w Głębowicach wykazała chęć udziału w akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA”, organizowanej m.in. przez:

·         Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

·         Wydział Ruchu Drogowego komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

·         Małopolskie Kuratorium Oświaty,

·         Małopolski Urząd wojewódzki,

·         Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Udział w akcji daje możliwości wykazania, że nasza szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku noszenia przez dzieci do 15 roku życia elementów odblaskowych.

W czasie trwania konkursu w szkole zostanie przeprowadzonych  wiele działań  mających na celu wyedukowanie uczniów na  właściwe i  bezpieczne uczestniczenie w ruchu drogowym. Podejmiemy  wiele  inicjatyw, które wpłynął  na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów na drogach i pomogą  w zapamiętaniu o obowiązku noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.

 

 


Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017

Uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Błachut w asyście diakona Tomasza Chamery. Następnie uczniowie wraz z pocztem sztandarowym przeszli do budynku szkoły. Dyrektor Pan Andrzej Sokalski przywitał nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców, którzy zagościli w murach naszej szkoły. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią Panią Bogumiłą Handzlik zaprezentowali program artystyczny. Pożegnali zielone lasy, bory. góry i morze. Przywołali szkołę, która stęskniła się za gwarem i radosnym śmiechem dzieci. Trzecioklasiści przypomnieli, że w szkole można się wiele nauczyć, wspólnie odkrywać nowe rzeczy. Uczniowie powinni pamiętać, że w klasie nie ma słabych, ani małych. Każdy może odnieść swój osobisty sukces. Po uroczystym apelu uczniowie wszystkich klas spotkali się ze swoimi wychowawcami.


 

Utworzona: 07.01.2018,