Kronika wydarzeń

Rok szkolny 2011/2012

                                                              
                                                              Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012

29 czerwca 2012 roku w ZSP w Głębowicach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkolnego. Dyrektor szkoły powitał młodzież, nauczycieli i przybyłych gości. Uczniom klas szóstych zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły podstawowej - najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem za bardzo dobre wyniki w nauce. Wójt Gminy Osiek pan Jerzy Mieszczak wręczył stypendia uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych. Najlepsi uczniowie z klas I - V za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe.


                                                 Wszystkim uczniom życzymy udanych i słonecznych wakacji !!!



                                                                            Podsumowanie projektu "Trzymaj formę"


Od lutego do 31 maja 2012r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Głębowicach realizowany był projekt edukacyjny „Trzymaj Formę” Miał na celu zachęcić do aktywnego trybu życia oraz poszerzyć wiedzę na temat zdrowej żywności i zbilansowanej diety. Projekt obejmował działaniami głównie uczniów klasy V i VI.

W lutym opracowany został program, powiadomiono poszczególnych nauczycieli o terminarzu zadań, które realizowali z uczniami na lekcjach polskiego, matematyki, informatyki, przyrody, plastyki, wych. fizycznego, zajęciach świetlicowych i WDŻ.
- Przeprowadzono Testy Sprawności Fizycznej K. Zuchory, uczniowie sami analizowali swoje wyniki, oceniali postęp. Na gazetce sportowej zaprezentowane zostały najlepsze wyniki oraz nowe rekordy. Najlepsze wyniki z 5 prób(skoczność, siła, wytrzymałość szybkość, gibkość) uzyskali uczniowie z klasy VI: Rafacz Klaudia, Szałajko Aleksandra, Kuźma Martyna, Huczek Krzysztof. Każdy z nich zdobył 27 pkt (max 30 pkt.)
- Zorganizowano i przeprowadzono Turniej Tenisa Stołowego w kl. IV-VI. Wśród dziewcząt zwyciężyła Dorota Patyk z kl. VI, w kategorii chłopców Patryk Spadek- kl VI.
- Wykonano i zaprezentowano Piramidę Zdrowia opracowaną dla dziewcząt i chłopców przez polski Instytut Żywności i Żywienia, dotyczącą zasad zbilansowanej diety i roli podstawowych składników odżywczych.
- Pogadanka pielęgniarki na temat doboru odpowiedniej pasty do zębów,
W marcu:
- „Zdrowie na talerzu”-wykonano w formie graficznej i zaprezentowano plan codziennego spożywania posiłków.
- „Jedz witaminę będziesz miał wesołą minę”- uczniowie przygotowali hasła zachęcające do spożywania owoców, warzyw, do uprawiania rożnych dyscyplin sportowych, informowali
o szkodliwym działaniu soli i słodyczy.
- Na lekcjach informatyki uczniowie zapoznali się z interaktywną stroną „Trzymaj Formę”, przygotowali plan codziennego jadłospisu z przeliczeniem składników na kalorie, wartości odżywcze, uczniowie z kl VI przygotowali dla kolegów z kl. V prezentacje multimedialne.
- Na lekcjach matematyki uczniowie obliczali swoje BMI, porównując wyniki z tabelą prawidłowych wyników i tych które oznaczają niedowagę, nadwagę lub otyłość.
- Opracowana została broszura na temat zdrowego żywienia.
- Opracowano 3 plansze graficzne ilustrujące skoliozy i skrzywienia kręgosłupa z krótkim omówieniem przyczyn tych nieprawidłowości.
- Na zajęciach WDŻ w kl. V omówiono zasady zdrowej diety i higieny osobistej.
- Zorganizowano „Dzień bez chipsów i słodyczy” w formie krzyżówek, zabaw, odbyła sie też prezentacja multimedialna.
W kwietniu:
- Na zebraniu przekazano rodzicom „Informator na temat zdrowia” w którym uczniowie przygotowali informacje i rysunki dotyczące: zaburzeń zdrowotnych spowodowanych złym odżywianiem; wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka, omówienie roli podstawowych składników mineralnych i witamin niezbędnych w codziennej diecie oraz ich występowanie w warzywach i owocach.
- Uczniowie przygotowali opowiadanie „Sportowa siła witamin” na temat zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Prace zostały zaprezentowane na gazetce.
- Rozpoczęta została kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”- zamieszczone zostały informacje na gazetce świetlicy oraz rozdano rodzicom ulotki „Patrz co pije Twoje dziecko”
- Omówiono „Piramidę zdrowia” na lekcjach przyrody i zajęciach świetlicowych.
- „Katalog przepisów” -wykonano karty z przepisami na zdrowe sałatki owocowo- warzywne. Na zajęciach świetlicy uczniowie szukali w internecie informacji na temat roli witamin.
- „Witaminy dla chłopaka i dziewczyny” - zajęcia koła przyrodniczego , wykonanie gazetki, ogłoszenie mini- konkursu na temat witamin.
- „Jedz warzywa i owoce”- wykonanie prac plastycznych na zajęciach bibliotecznych.
W Maju:
- Projekt i wykonanie plakatów o tematyce antynikotynowej , prezentacja w szkole
i w Ośrodku Zdrowia.
- Zorganizowano i przeprowadzono Turniej w „Piłkarzyki” w którym udział wzięło 52 uczniów z klas I-VI. Zwycięzcami nagrodzonymi paczką witamin okazali się uczniowie klasy II w składzie” Szymon Potoczny, Oskar Prugar, i Dawid Spisak.
- Przeprowadzono rozgrywki w Piłce Ręcznej. Wzięło w nich udział 35 osób z klas IV-VI. Zwyciężył zespół uczniów z kl. VI „Żabojady z TGW”w składzie: Leśniak Sebastian, Płachta Bartosz, Huczek Krzysztof, Spadek Patryk, Wolas Jakub.
- Wszystkie działania, plansze graficzne, plakaty, wyniki rozgrywek , indeksu sprawności na bieżąco prezentowano na gazetkach szkolnych.



Dzień Matki

Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. W przygotowaniach do obchodów święta naszych mam uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki. Dzieci szybko nauczyły się swoich wierszyków oraz tekstów piosenek. Chętnie uczestniczyły w próbach pod kierunkiem pani Magdaleny Kruczała, wykazując dużo zapału, zaangażowania, wzajemnie siebie motywując do pracy. Uczniowie w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Wszystko udało się znakomicie!!! Występ małych artystów, zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione z miłością i ujmującą prostotą laurki z życzeniami, symboliczny kwiatek oraz szczery uścisk ukochanej mamy były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsze na całym świecie. Dla naszych dzieci impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony oraz pochwalić się swym talentem muzycznym i recytatorskim. Dla nich było to przeżycie, dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być z siebie dumne.
Te krótkie chwile z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno mam – szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte.


Podsumowanie akcji " Fundusze Europejskie w drodze do szkoły"

Zakończył się pierwszy etap akcji "Fundusze Europejskie w drodze do szkoły" organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Komendą Główną Policji. Do konkursu zgłoszono 1171 prac. Komisje konkursowe w 16 komendach wojewódzkich oceniły prace plastyczne uczniów klas I-III szkół podstawowych ze swoich regionów.
Nasza szkoła zajęła I miejsce w konkursie plastycznym klas I-III i zdobyła cenne nagrody:
- tablicę interaktywną,
- upominki odblaskowe dla wszystkich członków grupy, której praca zwyciężyła w konkursie oraz dla wszystkich uczestników lekcji na temat Funduszy Europejskich w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zwycięska praca wykonana została przez uczniów klasy III pod kierunkiem pani Małgorzaty Lichańskiej. Uczniowie w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali prawidłowe zachowania w ruchu drogowym. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.
25 maja 2012 r.odbyła się w naszej szkole lekcja na temat Funduszy Europejskich w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla wszystkich uczniów klas I-III, która została przeprowadzona przez panią policjant i Maksymiliana Europejskiego - głównego bohatera portalu dla dzieci i młodzieży o Funduszach Europejskich www.euroman.gov.pl. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie zakończyło się konkursem, który dotyczył zarówno bezpieczeństwa na drogach, jak i funduszy unijnych. Dzieci znakomicie poradziły sobie z odpowiedziami i w nagrodę otrzymały pakiet odblasków ( bluzy, plecaki, paski i naklejki).



Dzień Szkoły bez Przemocy

W dniu 18.05.2012 r. obchodziliśmy Dzień Szkoły bez Przemocy. Uroczystość odbyła się w związku z realizowanym w szkole od października 2011 programem Szkoła bez przemocy. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. W ramach programu uczniowie uczestniczą w licznych konkursach plastycznych, literackich realizują kodeks Szkoły bez Przemocy.
Obchody Dnia Szkoły bez Przemocy uczniowie rozpoczęli od obejrzenia spektaklu profilaktycznego „Na ratunek” przygotowanego przez pedagoga Magdalenę Kruczałę w wykonaniu dzieci z klasy IV. Następnie uczniowie z klas III- VI wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu p. Dzielnicowym starszym sierżantem Dariuszem Jakubowskim oraz pracownikiem zespołu ds. nieletnich i patologii p. Anną Gołdą. Goście zaprezentowali dzieciom prezentację multimedialną na temat zjawiska cyberprzemocy. Następnie przedstawiciele KPP w charakterze jury wzięli udział w konkursach wiedzowych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w klasach I-III oraz w przedszkolu. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci z klas młodszych oraz przedszkolaków była możliwość „zwiedzania” samochodu policyjnego, przymierzenia kamizeli kuloodpornej oraz innych elementów wyposażenia radiowozu.
Mam nadzieję, że Dzień Szkoły bez Przemocy zapadnie naszym uczniom w pamięć tak samo mocno jak przesłanie programu.

Dziękujemy Przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.



Baw się i bądź bezpieczny

W kwietniu nasza szkoła przystąpiła do projektu, którego akcja trwa do 29 czerwca 2012r. Akcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, bowiem najmłodsze dzieci są najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. To właśnie z powodu wypadków każdego roku w Polsce ginie najwięcej dzieci. Z badań przeprowadzonych przez UNICEF w 2010 roku wynika, iż potrzeba poruszania tematyki bezpieczeństwa z dziećmi jest duża.
Celem projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym:
•jak dbać o własne bezpieczeństwo,
•jak unikać sytuacji ryzykownych,
•jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku
„Baw się i bądź bezpieczny!” jako ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF została objęta patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). W ramach projektu „Baw się i bądź bezpieczny!” przewidziane są następujące działania/etapy: 1. Prowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiały dydaktyczne. 2. Włączenie opiekunów dzieci w edukację na temat bezpieczeństwa – rodzice są zarówno źródłem wiedzy o zasadach bezpiecznego zachowania jak i wzorem postępowania. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie opiekunów dzieci w proces zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa. 3. Zaangażowanie władz lokalnych w zwiększenie bezpieczeństwa dzieci – Czy w pobliżu szkoły znajdują się dobrze oznakowane przejścia dla pieszych? Czy jest sprawna sygnalizacja świetlna? Czy place zabaw są odpowiednio zabezpieczone?
Chcielibyśmy, aby uczniowie byli bardziej świadomi zagrożeń, na jakie są narażeni, a także, by głos dzieci został dostrzeżony przez organy odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo.
Koordynator akcji: Bogumiła Handzlik



„ Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”

 

„ Chciałbyś milionerem być i jak „gwiazdy” sobie żyć,
więc oszczędzaj od młodości w
Szkolnej Kasie Oszczędności”.

Począwszy od  05 września  2011r. do 24 kwietnia 2012r. trwał w naszej szkole konkurs SKO polegający na systematycznym oszczędzaniu na rachunkach Szkolnej Kasy Oszczędności.  W tym roku tylko 27 uczniów z klas I – VI aktywnie włączyło się do tej akcji. Uczniowie wpłacali na rachunki oszczędnościowe różne nominały i małe, i większe. Na książeczkach SKO urosły niektórym pokaźne pieniądze. Najaktywniejsza w konkursie okazała się klasa pierwsza, której uczniowie zaoszczędzili najwięcej pieniędzy. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce Karolina Bies, II miejsce Szymon Jekiełek, natomiast III miejsce uzyskał Mateusz Gałuszka.  Najaktywniejsi członkowie SKO otrzymali dyplomy, nagrody oraz ciekawe upominki ufundowane przez Bank PKO SA.



Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 30.04.2012 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy  IV, V i VI przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie pod kierunkiem pani Ewy Studzińskiej. Tłem do opisywanych podczas przedstawienia wydarzeń była prezentacja multimedialna. Apel miał na celu nie tylko przypomnieć uczniom historię, zapoznać z głównymi postaciami i okolicznościami powstania pierwszej polskiej konstytucji, ale przede wszystkim miał za zadanie uczyć patriotyzmu i dumy z dokonań własnego narodu.



Dzień Ziemi

22   kwietnia to światowy Dzień Ziemi. Nasza szkoła, jak co roku, wzięła w nim udział. Koło przyrodnicze, na które uczęszczają uczniowie z klasy IV,  przygotowało  przedstawienie        pt. „ Ziemia jest nie do zastąpienia”. Miało ono uświadomić dzieciom  i młodzieży, że każdy z nas jest mieszkańcem tej pięknej planety i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.  Na  apel zaproszone zostały również przedszkolaki, którym z pewnością spodobały się barwne stroje: Pani Ziemi, powietrza, wody, drzew, rybek i ekologicznego krasnala. Biblioteka szkolna  wydała  gazetkę „Eko-łamigłówki”, w której  znajdują się przyrodnicze i ekologiczne łamigłówki, rebusy oraz krzyżówki.  Wśród uczniów, którzy  do dnia 27 kwietnia  dostarczą prawidłowe rozwiązania,  rozlosowane zostaną nagrody. Do akcji  włączyło się również koło plastyczne, które przygotowało ciekawe plakaty  promujące ekologiczny styl życia.

 



„Międzygminny Konkurs Ortograficzny 2012” zakończony!

     W tym roku organizacja i przeprowadzenie kolejnej edycji „Międzygminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV – VI przypadły naszej szkole – Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Głębowicach.

     W zmaganiach ortograficznych uczestniczyli uczniowie z gmin: Osiek, Polanka Wielka oraz Zator, łącznie 7 szkół podstawowych. I etap (szkolny) wyłonił reprezentantów poszczególnych szkół do finału, w którym o podium walczyło 20 najlepszych ortografów  z regionu. Byli to: Julia Bień, Jakub Dzidek, Patrycja Grzesło, Krzysztof Huczek, Klaudia Knapik, Zuzanna Kosowska, Martyna Kuźma, Natalia Lekki, Barbara Naglik, Sławomir Pacocha, Wiktoria Piotrowska, Izabela Płonka, Julia Płonka, Karolina Rapacz, Jakub Soból, Wiktoria Stramecka, Ewa Szewczyk, Paulina Talaga, Beata Wanat i Karolina Włoch.

      Uczniowie pisali trudne dyktando o przygodach Stasia i Nel na Czarnym Lądzie. Najlepszymi okazali się: Martyna Kuźma z kl. VI (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Głębowicach) – I Miejsce, Barbara Naglik z kl. V (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Osieku) oraz ex aequo Krzysztof Huczek z kl. VI (Zespół Szkolno – Przedszkolny
w Głębowicach) – II Miejsce, Paulina Talaga z kl. VI (Szkoła Podstawowa w Polance Wielkiej) – III Miejsce. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Burmistrza Zatora i tytuł „Najlepszego Ortografa Gminy Zator” zdobyła Ewa Szewczyk.

Dzięki hojności naszych sponsorów, którymi byli Wójtowie gmin Osiek i Polanka Wielka oraz Burmistrz Zatora, laureaci konkursu otrzymali wydania encyklopedyczne, które z pewnością przydadzą się im jako pomoc w nauce, a  wszyscy finaliści - pamiątkowe nagrody książkowe i słodycze. Ich wręczenia dokonali: gość honorowy uroczystości - Zastępca Wójta gminy Osiek pan Marek Jasiński oraz Dyrektor ZSP w Głębowicach pan Andrzej Sokalski.

    W czasie tej imprezy zaprezentowali się uczniowie kl. V z naszej szkoły, którzy wystąpili w spektaklu kabaretowym „Na Olimpie”, przygotowanym w ramach zajęć Koła historycznego. Otrzymali gorące brawa i gratulacje.

„Międzygminny Konkurs Ortograficzny to piękna i cenna tradycja zaprzyjaźnionych gmin. Daje możliwość porównania własnych umiejętności z innymi, ale jest też świetną okazją do wzajemnego poznawania się, obejrzenia szkół, zaprezentowania się na szerszym forum.” Niechaj te słowa pana Marka Jasińskiego, wypowiedziane do finalistów i przybyłych na tę uroczystość nauczycieli, staną się mottem kolejnych konkursów i zachętą do dalszej współpracy okolicznych szkół.




Wielkanoc, wielka radość w sercu

Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Obchodzimy je wtedy, gdy ze snu budzi się przyroda. Rano w Wielką Niedzielę dzwonią dzwony. Wzywają na rezurekcję i ogłaszają światu radość ze zmartwychwstania Chrystusa. W środę 4 kwietnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystym, świątecznym apelu. Kilku uczniów z klasy IV przypomniało symbolikę Świąt Wielkanocnych. Zapoznali wszystkich ze znaczeniem palmy wielkanocnej, baranka, chleba, jajek, pisanek, baby, mazurków. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali wesołą scenkę pt. „Awantura o jajka”. Cztery kurki: Kukurka, Pstrokatka, Czupurka i Czubatka,  kłóciły się, która znosi ładniejsze jajka. Gospodyni miała z kurkami wielki kłopot. Ostrzeżenie, że po jajka pójdzie do indyczki rozstrzygnęło spór. W występie nie mogło zabraknąć dyngusiarzy, którzy ochoczo polewali dziewczyny z sikawek w kształcie pisanek. Jak mówili, robili to dla ich zdrowia, urody i dobrego humoru. Pierwszaki  zakończyły występ życzeniami skierowanymi do dyrekcji, nauczycieli i kolegów. Śpiewając finałową piosenkę:  „ To jest Wielkanoc, to jest Wielkanoc, więc dary życia do kosza włóż, wstań bardzo wcześnie, wstań wcześnie rano, życzenia zdrowia i szczęścia złóż” zaprosili wszystkich zebranych do wspólnego, radosnego śpiewania .

                              


Sprawdzian szóstoklasistów

3 kwietnia 2012 r. uczniowie klasy VI przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu. Sprawdzian wyglądał tak samo, jak w latach poprzednich, zarówno jeśli chodzi o procedury, jak i o zakres materiału oraz badane umiejętności szóstoklasistów.  Egzamin rozpoczął się o 9:00 i trwał 60 minut, a dla niektórych uczniów aż 90 minut. Informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają pod koniec maja. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.


Konkurs recytatorski

W  marcu , z okazji Światowego Dnia Poezji, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla uczniów z klas od I do VI.  Uczestnicy mieli wybrać dowolny wiersz  naszych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima lub Wandy Chotomskiej i zaprezentować go podczas wstępnych eliminacji, które odbyły się 22.03. i 23.03.2012 r.  Zgłosiło się aż 34 chętnych. Spośród nich panie bibliotekarki wybrały finałową dwunastkę. 

Finał konkursu odbył się 29 marca i wzbudził spore emocje. Zawodnicy byli świetnie przygotowani,  publiczność dodawała im odwagi gorącymi brawami. Na uwagę zasługiwali też prowadzący imprezę: Magda Nowak i Dominik Bednarz, którzy w interesujący, humorystyczny sposób przedstawiali kolejnych uczestników.
 
Poziom konkursu był bardzo wysoki i jury w składzie: przewodniczący – pan dyrektor Andrzej Sokalski, pani Ewa Studzińska i pani Magdalena Kruczała miało „twardy orzech do zgryzienia. Udało się więc na obrady, a uczniowie w tym czasie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą naszych wieszczów i ich twórczości. Po długiej naradzie wyłoniono zwycięzców.

 Zdobywczynie  pierwszych miejsc , to:

- w grupie klas I – III        Emilka Wandor

- w grupie klas IV –VI       Julia Babińska.

Przyznano też 4 wyróżnienia. Otrzymali je:

- w grupie klas I – III          Kamilka Kramarczyk i Mateusz Gałuszka.

- w grupie klas IV –VI        Karolina Bednarz i Karolina Obstarczyk.

 Serdecznie gratulujemy!




Udział w akcji "Fundusze Europejskie w drodze do szkoły"


Zakończył się pierwszy etap akcji "Fundusze Europejskie w drodze do szkoły" organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Komendą Główną Policji. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji. Uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Małgorzaty Lichańskiej wzięli udział w konkursie plastycznym. Konkurs zakończył się dużym sukcesem naszej szkoły . Dzieci wykonały pracę zespołową, która zajęła I miejsce i uzyskały cenne nagrody,między innymi-tablicę interaktywną.
Wydział ruchu drogowego KWP w Krakowie wraz z przedstawicielem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w wyniku dyskusji na posiedzeniu oraz przeprowadzonej oceny prac dokonał wyboru laureatów z województwa małopolskiego.
Nagrodzone szkoły w województwie małopolskim to:
• 1 miejsce: Zespół Szkolno – Przedszkolny im. J. Pawła II w Głębowicach
• 2 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Brzozówce
• 3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 107 w Krakowie
Nagrodami dla szkół - laureatów są:
•lekcja na temat Funduszy Europejskich w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla maksymalnie 35 uczniów, która zostanie przeprowadzona przez policjantów i Maksymiliana Europejskiego - głównego bohatera portalu dla dzieci i młodzieży o Funduszach Europejskich www.euroman.gov.pl ,
•upominki odblaskowe dla wszystkich członków grupy, której praca zwyciężyła w Konkursie oraz dla wszystkich uczestników lekcji na temat Funduszy Europejskich w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
•materiały dydaktyczne dla szkoły, która zgłosiła zwycięską pracę (tablica interaktywna).
Ponadto, szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na poniższym linku:
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/DzialaniaPromocyjne/aktualnosci/Strony/Konkurs_FE_w_drodze_do_szkoly_juz_rozstrzygniety.aspx


Zabawa karnawałowa

2 lutego 2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zabawie karnawałowej. Bal rozpoczęły dzieci z klas 1-3. Następnie w karnawałowych tańcach uczestniczyli uczniowie z klas 4-6. Najmłodsze dzieci zaprezentowały się w niezwykłych, bajkowych strojach. Zabawa przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do domów.







Dzień Babci i Dziadka

Dnia 20 stycznia  uczniowie Szkoły Podstawowej w Głębowicach przygotowali program artystyczny dla swoich Babć i Dziadków. Szanowni Jubilaci, jak co roku przybyli bardzo licznie na tę szczególną uroczystość. W tym dniu nie zabrakło wierszy, piosenek, tańców, które były wyrazem wdzięczności wobec kochanych dziadków za ich miłość i oddanie, opiekę i cierpliwość oraz niezmierzone morze miłości, ciepła i troskliwości. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia i nie było końca radosnej wymianie zdań.




Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

8 stycznia 2012r. uczniowie naszej szkoły zostali wolontariuszami wspierając akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Klaudia, Ola, Julia i Dominik z klasy VI poświęcili swój wolny czas i w niedzielny poranek pod opieką opiekuna Samorządu Uczniowskiego  p. Tomasza Bieli zbierali pieniądze do „puszek” WOŚP przy kościele w Głębowicach. Mieszkańcy wsi chętnie włączyli się w tę akcję, o czym świadczy zebrana kwota: 2164,61zł.

Pieniądze z tegorocznego XX Finału WOŚP wesprą zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

 





GÓRA GROSZA 2011

To już XII edycja akcji „GÓRA GROSZA”. Podczas tegorocznej akcji uczniowie zbierali drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.
Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę drobnych monet. Po sporządzeniu protokołu pieniądze zostały zapakowane do dwóch bardzo ciężkich paczek. Monety zostaną przesłane do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”w Warszawie.
Za jeden grosz nie można nic kupić, jednak jeśli uzbieramy olbrzymią „górę grosza”, to naprawdę możemy zebrać ogromny fundusz. W ramach tej akcji to dzieci pomagają dzieciom i przez te dwa tygodnie zebrały pokaźną górę drobnych monet na pomoc dla domów dziecka czy rodzin zastępczych. Akcja przeznaczona dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest bardzo ważna
i motywująca do działania. Dzieci przynosiły tyle, ile mogły. Czasem były to trzy monety, czasem kilkanaście. Bardzo także angażowały w to swoich rodziców i za ich zgodą przynosiły czasem ostatnie grosiki ze swoich skarbonek.

W akcji zebraliśmy  712 zł 40 gr,  w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole – 7 zł 83 gr  

 

I miejsce           

Klasa V

168zł 28gr

średnia na ucznia - 15zł  28gr

II miejsce           

Klasa I

170zł 12gr

średnia na ucznia - 10 zł 63gr

III miejsce

Klasa II

137zł 27gr

średnia na ucznia - 9 zł  80gr

                                                                                 

                                                                             Opiekun SKO – Bogumiła Handzlik




Wigilia szkolna

W dniu 22.12.11r. (czwartek) w naszej szkole odbyła się uroczysta WIGILIA SZKOLNA. Podczas akademii mogliśmy zobaczyć Jasełka przygotowane przez klasę II i III pod kierunkiem pani Małgorzaty Lichańskiej i pani Bożeny Wandor. Przepełnieni radosnym duchem świąt dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i częstowaliśmy się wigilijnymi przysmakami przy wspólnym stole.






Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Pierścień św. Kingi

15 grudnia 2011 r. nasze uczennice: Julia Babińska (kl. VI) i Karolina Obstarczyk (kl. V) reprezentowały powiat oświęcimski na XV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej "Pierścień Św. Kingi". Karolina Obstarczyk zdobyła wyróżnienie. Finał odbył się w podziemiach Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia. Startowało 130 uczestników z całej Polski. Na zdjęciach obie finalistki ogólnopolskiego konkursu podczas występu oraz Karolina Obstarczyk w gronie wyróżnionych i nagrodzonych w Auli św. Kingi w Bochni. Na kolejnym zdjęciu widać nasze finalistki z honorowym gościem tego konkursu, aktorem Józefem Miką - "Doktorkiem" z programu telewizyjnego "Ziarno".









MIKOŁAJKI

Jak co roku,  6 grudnia 2011 Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Głębowicach zorganizował dla wszystkich dzieci w WDK „Spotkanie ze św. Mikołajem”. Imprezę przygotowały panie Magdalena Kruczała   i Małgorzata Lichańska.  Dzieci obejrzały filmik z rozmowy przedszkolaków z elfami na temat Świętego Mikołaja, później wzięły udział w zabawach z muzyką. Kiedy w końcu przybył Święty Mikołaj, każde z dzieci musiało wykonać jakieś zadanie i dostało upragniony prezent, również niektórzy rodzice byli przez Świętego odpytywani J!!

Organizatorzy serdecznie dziękują Rodzicom, którzy zorganizowali kawiarenkę, upiekli pyszne ciasta, a także uczniom klasy III     za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Do zobaczenia za rok!

 



Spotkanie z Mikołajem w kinie "Wisła" w Brzeszczach

5 grudnia 2011r. uczniowie klas I – III pojechali do kina w Brzeszczach na film pt. „Tupot Małych Stóp II”.
Dzieci miały okazję zobaczyć bajeczne krajobrazy Antarktyki i spotkać się z najpopularniejszym stepującym pingwinem Mambo oraz jego  synem , który próbuje znaleźć swoje powołanie w świecie cesarskich pingwinów. Po seansie filmowym dzieci oczekiwały na przyjście Mikołaja.  Aktorzy z Teatru Małego w Tychach przeprowadzili konkursy. Dzieci oczekujące na przyjście długo wyczekiwanego gościa ubierały choinkę, budowały wieże z prezentów, robiły śnieżne kule, śpiewały piosenki i tańczyły. Na  koniec wspaniałej, wspólnej zabawy wszyscy otrzymali prezenty od Mikołaja.

 



Zabawa andrzejkowa


W czwartek 24 listopada Samorząd Szkolny pod opieką pana Tomasza Bieli zorganizował wspaniałą zabawę andrzejkową. Przedstawiciele klas IV - VI wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami. Nasi uczniowie okazali się bardzo pomysłowi organizując całe to przedsięwzięcie. Wybuchy śmiechu, okrzyki i piski towarzyszyły już przy wejściu. Wróżb było, co nie miara, każdy mógł sprawdzić, kim będzie w przyszłości i jeśli wierzyć wróżbom to z naszej szkoły wyjdzie kilku polityków i podróżników. Najwięcej emocji wzbudzało odkrywanie imion przyszłych wybraków. Niektórzy podchodzili do wróżb kilkakrotnie, aby tylko usłyszeć konkretne imię......Bo przecież coś trzeba zrobić, aby pomóc losowi - Jeśli na przykład trafiło się na Kasię, a podoba nam się Ania. Następnym etapem naszej zabawy była dyskoteka. Bawiliśmy się w miłej, radosnej atmosferze przy dźwiękach i rytmach najnowszych hitów. Podczas całej zabawy działała szkolna kawiarenka.


  Spotkanie Pokoleń 2011


Corocznie późną jesienią w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach gościmy ciekawych ludzi-mieszkańców najbliższej okolicy. To piękna i ważna tradycja naszej szkoły. Ostatnio, 23 XI uczniowie klas I-VI mieli okazję spotkać się z hodowcami karpia: panem Krzysztofem Kuwikiem, panem Grzegorzem Klęczarem i panem Adamem Salą.
Spotkanie Pokoleń to sposób pokazania młodemu pokoleniu osiągnięć ich rodziców, dziadków i pradziadków, ich życiowych ambicji i pasji oraz drogi, jaką musieli pokonać, by zrealizować swoje zamierzenia. Są to ludzie związani z miejscową kulturą i tradycją, tworzący historię i współczesność Głębowic. Ludzie-od których można się wiele dowiedzieć i nauczyć.
Tak też było w tym roku. Na środowym dwugodzinnym spotkaniu czas minął bardzo szybko. Najpierw zebrani obejrzeli ciekawy film "Skąd się biorą karpie", przyniesiony przez pana A. Salę, a potem wysłuchali opowieści zaproszonych gości o ich codziennej pracy związanej z hodowlą karpia, a także o tym, jak uczyli się tego zawodu, który stał się ich życiową pasją.
Temat okazał się dla dzieci niezwykle interesujący, o czym świadczyła ogromna ilość pytań kierowanych do naszych gości.
Zapewne odtąd dzieci inaczej spojrzą na wigilijnego karpia-danie polskich królów (stąd nazwa "karp królewski"!) i przypomną sobie, jak wiele wysiłku i poświęcenia trzeba, by wyhodować rybę, którą można podać na świąteczny stół.
Bardzo dziękujemy Panom-naszym gościom-za czas spędzony z nami, ciekawe opowieści i cukierki.



Spotkanie w Bajkolandii

W listopadzie obchodzony jest „Dzień Postaci z Bajek”. Z tej okazji nasza biblioteka zaprosiła uczniów klas I-III oraz dzieci z przedszkola na „Spotkanie w Bajkolandii”. Połączone zostało ono z uroczystym pasowaniem pierwszoklasistów na czytelnika. Do szkoły przybyła cała plejada mniej lub bardziej znanych postaci z bajek,w które wcielili się uczniowie klasy IV. Całość poprzeplatana była prezentacją multimedialną, z której uczniowie dowiedzieli się, co to jest bajka i baśń, dokładniej poznali wizerunki ulubionych bohaterów i ich autorów. Mieli też okazję pośpiewać razem z nimi znane, bajkowe piosenki. Pierwszaki musiały zdać pierwszy w życiu egzamin – wykazać się znajomością bajek. Poradziły sobie z tym znakomicie, z niewielką tylko pomocą kolegów z klasy II i III. W nagrodę otrzymali kolorowe zakładki do książek z harmonogramem pracy biblioteki. Pan Dyrektor wszystkim pogratulował i pasował ich na czytelników. Następnie pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na pierwszą lekcję biblioteczną. Każdy wyszedł z niej z wypożyczoną kolorową książeczką. Mamy nadzieję, że będą częstymi gośćmi biblioteki.





Narodowe Święto Niepodległości


Dnia 09.11.11 w naszej szkole odbyła się akademia, upamiętniająca 93 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem pani Bożeny Ślesak. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Refleksja i smutek poezji przeplatały się z radością i ekspresją pięknych pieśni patriotycznych.






Dzień Patrona

Święto Patrona Szkoły to dzień, w którym cała społeczność szkoły oddaje hołd wielkiemu Polakowi - Janowi Pawłowi II. Jego idee i myśli , są wiecznie żywe w naszym codziennym działaniu, a także są wyznacznikiem naszej drogi życiowej . Choć odszedł z tego świata, nadal pozostaje wśród nas. On nas prowadzi i błogosławi nam z domu Ojca. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować Jego wielką misję w naszej małej szkolnej rodzinie.
Tegoroczne Święto Patrona Szkoły rozpoczęło się tradycyjnie Mszą Świętą. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystej akademii szkolnej przygotowanej przez Panią Ewę Studzińską. Uczniowie obejrzeli film pt.”Lolek” . Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, poznały Jana Pawła II z innej strony - nie tylko jako "głowę" kościoła katolickiego, osobę wybitną, cenioną na całym świecie, uznawaną za autorytet moralny naszych czasów. Poznały zainteresowania Karola Wojtyły; dowiedziały się o jego umiłowaniu narciarstwa, wycieczek górskich, o wakacjach "w kajaku". Usłyszały ciekawe historie związane z amatorskim teatrem, który również był pasją młodego Karola Wojtyły - wielu przyjaciół Karola myślało wówczas, iż zostanie on aktorem, a nie księdzem! Wszyscy uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia Papieża - z dzieciństwa, czasów szkolnych, studiów w Krakowie. Zdjęcia nieoficjalne, prywatne, nieraz wywołujące uśmiechy na twarzach widzów. Miłym akcentem było śpiewanie pieśni, przygotowanych przez Panią Bożenę Ślesak wraz z uczniami kl. V.


Dzień Nauczyciela w naszej szkole



Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach odbyła się uroczysta akademia. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Osiek Pan Jerzy Mieszczak oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Czerny. Obecni byli także wszyscy pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice. Uroczysty apel przygotowała pani Magdalena Kruczała. Młodzi artyści wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla trudnej pracy pedagogów. Dzieci przedstawiły kilka humorystycznych scenek z życia szkoły. Następnie złożyły serdeczne życzenia swoim nauczycielom oraz odśpiewały tradycyjne STO LAT. Dzień Nauczyciela był też okazją do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się pedagogom.



Ślubowanie uczniów klasy I

 

Po miesiącu szkolnej nauki w dniu 7 października 2011r. uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali nauczycielom i starszym kolegom próbkę swoich możliwości. W krótkiej inscenizacji pt. „Pola i Oskar idą do szkoły” przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się i zachowania na ulicy.
Następnie Pani Jesień oraz Dobra Wróżka egzaminowała pierwszoklasistów sprawdzając ich wiadomości i umiejętności. Pierwszaki odważnie recytowały teksty i śpiewały wesołe piosenki. Udowodniły, że szkoła jest przyjazna i radosna. Chętnie do niej przychodzą. Przyjmując siedmiolatków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Głębowicach , Pan Dyrektor Andrzej Sokalski pasował każdego wielkim ołówkiem. Po wypowiedzeniu tekstu ślubowania dzieci otrzymały birety i pamiątkowe dyplomy. Rodzice ufundowali dla nich piękne książki. Uroczystość była też okazją do wręczenia książeczek SKO oraz plecaków, nagród w konkursie Akademii Misia Haribo.  Świąteczny dzień zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pasowanych uczniów.
Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w szkole.




Konkurs "Odblaskowa Szkoła"

 

Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski zorganizowały konkurs „Odblaskowa szkoła”, do którego Szkoła Podstawowa w Głębowicach we wrześniu zgłosiła swój udział.
Celem konkursu jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów poprzez obowiązkowe korzystanie przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.
Konkurs adresowany jest do dyrektorów szkół, nauczycieli, lokalnych władz samorządowych i rodziców. Daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły, zaś rodzice, władze samorządowe i inne organizacje działające w terenie wspierają ją w tym działaniu.
Bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły zawsze było jednym z priorytetów w naszej szkole, jednak udział w akcji „Odblaskowa Szkoła” , skłoni nauczycieli do poszerzenia działań w tym zakresie. Tym samym jeszcze bardziej zadbają o bezpieczeństwo uczniów i być może zmniejszą liczbę ofiar wypadków drogowych.
Udział naszej szkoły w akcji polegał będzie na wykonaniu wielu zadań, m. in. na wyposażeniu uczniów w kamizelki i elementy odblaskowe, zorganizowaniu konkursu plastycznego i konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, przygotowaniu spotkań z funkcjonariuszem Policji i lokalnej promocji idei konkursu na stronie internetowej szkoły i w prasie oraz wiele innych ciekawych inicjatyw.



 

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" 2011

W dniu 9 września uczniowie klasy I spotkali się z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Oświęcimiu. Głównym celem akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. W trosce o bezpieczeństwo dzieci funkcjonariusze monitorują tereny przy szkołach, w tym przejścia dla pieszych, dyscyplinują kierowców w aspekcie przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Działania te mają przypomnieć kierowcom, że w dużej mierze od nich zależy czy dziecko bezpiecznie dotrze do szkoły czy domu. W ramach akcji policjanci przeprowadzili prelekcję dla uczniów klasy pierwszej o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania i plecaki powinny być wyposażone w elementy odblaskowe. Zwracamy się również z prośbą do kierowców aby byli bardziej uważni, a widząc dziecko przed przejściem dla pieszych, zatrzymując się umożliwili mu bezpieczne przejście przez ulicę.


 

                                                                     Rozpoczęcie  roku szkolnego 2011/2012

W dniu dzisiejszym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2011/2012. Uroczystość poprowadził nowy dyrektor naszej szkoły Pan mgr Andrzej Sokalski. O oprawę artystyczną zadbała Pani M. Lichańska. W miłej atmosferze, pełni zapału i optymizmu wkroczyliśmy w kolejny rok nauki i pracy.

 

                                                                                          powrót do strony głównej

 

Utworzona: 04.09.2012,